1. Zużyte nawilżane chusteczki, produkty higieny osobistej, pieluchy, patyczki do uszu, prezerwatywy.
W 2014 roku organizacja EurEau (European Federation of National Associations of Water and Waste Water Services) opublikowała raport pod tytułem “Toalety to nie kosze na śmieci”. W raporcie tym organizacja wskazuje, jakie zniszczenia zostały spowodowane przez zwykłe chusteczki nawilżane wyrzucane do toalet. Stwierdzono, że hydraulicy z 27 krajów Unii Europejskiej zmagali się z uszkodzeniami spowodowanymi nawilżanymi chusteczkami wyrzucanymi do toalet o łącznej wartości 1 miliarda EURO. Mieszkańcy bezmyślnie spłukują je w toaletach, co skutkuje niedrożnością kanalizacji miejskiej, a w konsekwencji zalewaniem ulic i mieszkań ściekami. Do tego nierozpuszczalne środki higieniczne finalnie często trafiają do rzek i mórz powodując ogromne szkody środowiskowe.
2. Ręczników papierowych, szmat, gazet i innych nierozpuszczających się w wodzie materiałów, zbijających się w rurach w zwartą masę.
3. Niedopałków papierosów, lekarstw, farb oraz chemikaliów innych niż powszechnie używane środki czystości. Zawarte w nich substancje chemiczne są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów oczyszczających ścieki w biologicznej części oczyszczalni.
4. Tłuszcze i oleje zużyte do przygotowania potraw również nie powinny znaleźć się w kanalizacji. Spłukane czy wylane do zlewu zastygają i powodują niedrożność przewodów kanalizacyjnych. Również resztki pożywienia nie powinny trafiać do kanalizacji. Stanowią one pokarm dla szczurów oraz innych gryzoni. Im więcej żywności trafi do kanalizacji, tym chętnej gryzonie będą koczować przy ujściu sieci kanalizacyjnej w oczekiwaniu na pokarm. Pojawienie się szczurów stanowiłoby poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa sanitarnego czego niewątpliwie każdy chciałby uniknąć.
Pamiętajmy że nasza sieć kanalizacyjna jest wspólna. Miejmy świadomość że wyrzucone przez nas odpady mogą się gromadzić z innymi i w konsekwencji doprowadzić do niedrożności sieci nawet kilka kilometrów dalej. Niewłaściwe korzystanie z sieci kanalizacyjnej ma wpływ na wszystkich użytkowników.