Procedura przyłączenia do sieci wodociągowej i/lub kanalizacyjnej
Procedura przyłączenia do sieci wodociągowej i/lub kanalizacyjnej obowiązująca w GZK Sp. z o.o. w Zaklikowie, zwanym poniżej GZK.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U.2019.1437 j.t.)
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U.2019.1186 j.t. z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 17 maja 1989 Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U.2019.725 j.t. z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz.U. 2019 poz. 1065 z późn. zm.).
- Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Zaklików (Uchwała nr VI/38/2019 z dn. 26.03.2019)
- WARUNKI TECHNICZNE PRZYŁĄCZENIA DO SIECI
Wnioskodawca składa wniosek o przyłączenie do sieci wodociągowej i/lub kanalizacyjnej.
Do pobrania:
Wniosek o określenie technicznych warunków włączenia do sieci wod-kan – wersja pdf
Oświadczenie o posiadanym tytule prawnym do nieruchomości
Wraz z wnioskiem należy określić usytuowanie i sposób zagospodarowania nieruchomości przedstawiony na mapie sytuacyjno – wysokościowej oraz załączyć oświadczenie o posiadanym tytule prawnym do korzystania z nieruchomości.
-
GZK określa warunki przyłączenia w terminie:
– 21 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie warunków przyłączenia do sieci, w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w tym znajdujących się w zabudowie zagrodowej,
– 45 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie warunków przyłączenia do sieci w pozostałych przypadkach.
-
Warunki przyłączenia stanowią podstawę do opracowania dokumentów wymaganych przepisami Prawa Budowlanego.
-
Warunki przyłączenia ważne są 2 lata od ich wydania, lub w okresie ważności decyzji pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej.
-
W przypadku braku sieci wodociągowej i/lub kanalizacyjnej lub braku możliwości technicznych świadczenia usług, GZK udziela pisemnej informacji w tym zakresie.
-
Odbiór warunków lub informacji w sprawie może odbywać się osobiście w siedzibie Spółki lub za pośrednictwem poczty, w zależności od wskazania przez Wnioskodawcę.
2. DOKUMENTACJA PROJEKTOWA PRZYŁĄCZY WODOCIĄGOWYCH
I/LUB KANALIZACYJNYCH
Wnioskodawca (Inwestor) zleca wykonanie dokumentacji projektowej przyłącza.
Wymagania dotyczące dokumentacji projektowej przyłączy wynikające z wytycznych GZK:
1. Załączniki
-
warunki techniczne GZK,
-
protokół z narady koordynacyjnej wraz uzgodnieniem usytuowania – jeżeli jest wymagany,
- zgody i wymagania osób trzecich, w tym: właścicieli nieruchomości przez które przebiega przyłącze oraz zarządcy drogi – gdy dotyczy,
- uzgodnienia i opinie, pozwolenia oraz inne dokumenty i decyzje wynikające z obowiązujących przepisów wydane przez stosowne organy.
2. Część opisowa
- dane techniczne projektowanych przewodów i uzbrojenia, obliczenia i dobór urządzeń (dla budynków innych niż jednorodzinne):
– obliczenia zapotrzebowania wody, doboru wodomierza oraz średnicy przyłącza wodociągowego,
– obliczenia i dobór urządzeń podczyszczających ścieki sanitarne – gdy dotyczy.
3. Część graficzna
- plan sytuacyjny z lokalizacją obiektu, z uwzględnieniem istniejącego i projektowanego uzbrojenia terenu, niezbędnych profili podłużnych przyłączy, spadków, przekrojów przewodów oraz charakterystycznych rzędnych, wymiarów i odległości wraz z usytuowaniem punktów pomiarowych.
Plan należy przedstawić:
-
-
-
na mapie geodezyjnej do celów projektowych, lub
- na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej, przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (Art. 29A pkt.1 Prawa Budowlanego) – dla przyłączy lokalizowanych wyłącznie na terenie przyłączanej nieruchomości
-
dla przyłączy wodociągowych należy załączyć rysunek rzutu pomieszczenia na wodomierz lub studzienki wodomierzowej z wrysowanym, zwymiarowanym zestawem wodomierzowym z uwzględnieniem zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym zgodnie z normą,
-
dla przyłączy kanalizacyjnych, w przypadku projektowania urządzeń podczyszczających ścieki sanitarne lub urządzeń przeciwzalewowych – należy załączyć rzut najniższej kondygnacji z instalacją wod.-kan. ze wskazaniem lokalizacji ww. urządzeń,
-
rysunek konstrukcyjny studzienki wodomierzowej i kanalizacyjnej – dla rozwiązań nietypowych.
-
-
3. UZGODNIENIE DOKUMENTACJI PROJEKTOWEJ PRZYŁĄCZY
Wnioskodawca składa do GZK wniosek o uzgodnienie dokumentacji projektowej oraz dwa egzemplarze dokumentacji.
Do pobrania:
Wniosek o uzgodnienie projektu przyłączy wod-kan – wersja pdf
GZK, w terminie 21 dni roboczych opiniuje dokumentację projektową pod względem zgodności przyjętych rozwiązań z warunkami technicznymi przyłączenia oraz wymaganiami zawartymi w Regulaminie. Uzgodnienie wydaje się w formie wpisu w dokumentacji projektowej. Po uzgodnieniu, jeden egzemplarz dokumentacji projektowej pozostaje w GZK.
4. BUDOWA PRZYŁĄCZY WODOCIĄGOWYCH I/LUB KANALIZACYJNYCH.
Wnioskodawca (Inwestor) dokonuje wyboru procedury pozwalającej na budowę przyłączy:
zgodnie z art.30 Prawa Budowlanego zgłasza w organie administracji publicznej lub zgodnie z art.29a Prawa Budowlanego w GZK oraz zawiadamia GZK o planowanych terminach rozpoczęcia i zakończenia robót (co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem).
Do pobrania:
Zgłoszenie rozpoczęcia budowy przyłącza wod-kan – wersja pdf
-
- Inwestor wykonuje przyłącza na własny koszt, zlecając jego/ich wykonanie uprawnionej do tego firmie wykonawczej.
- Włączenie przyłączy do sieci może być realizowane przez Wykonawców pod nadzorem GZK.
- Wybudowane przyłącza pozostają własnością Inwestora.
- Inwestor zobowiązany jest do przygotowania instalacji wewnętrznej w budynku uwzględniając wymagania obowiązujących przepisów, m.in. w zakresie:
– zabezpieczenia sieci wodociągowej przed wtórnym zanieczyszczeniem (montaż zaworu antyskażeniowego na wodociągowej instalacji wewnętrznej zgodnie z PN-92/B-01706/Az1),
– zabezpieczenia przeciwodorowego (wentylacja pionów kanalizacyjnych),
– zabezpieczenia przed zalewaniem zwrotnym ściekami sanitarnymi (montaż zaworów przeciwzalewowych przy kanalizowaniu pomieszczeń poniżej poziomu terenu).
5. ODBIÓR PRZYŁĄCZY WODOCIĄGOWYCH I/LUB KANALIZACYJNYCH
GZK dokonuje odbioru technicznego robót potwierdzającego sprawność przyłącza na podstawie odbiorów technicznych częściowych dla robót zanikających i odbioru technicznego końcowego po zakończeniu robót.
-
-
Odbiory częściowe oraz końcowy przyłączy są przeprowadzane przy udziale upoważnionych przedstawicieli stron tj. Inwestora, Wykonawcy i GZK. Dokumentowanie odbiorów następuje poprzez spisanie protokołu pomiędzy przedstawicielami stron.
-
Odbiór częściowy jest wykonywany przed zasypaniem przyłączy i następuje w terminie nie dłuższym niż 2 dni robocze od zgłoszenia gotowości do odbioru.
-
W ramach czynności związanych z odbiorami, GZK dokonuje sprawdzenia zgodności wykonanych prac z uzgodnioną dokumentacją projektową.
-
Odbiór końcowy następuje w terminie 7 dni roboczych od zgłoszenia gotowości do odbioru.
-
Na dzień odbioru końcowego należy przygotować dokumentacje powykonawczą, w tym m.in. inwentaryzację geodezyjną powykonawczą, protokół z odbioru pasa drogowego od zarządcy drogi – gdy dotyczy oraz uporządkować teren prac doprowadzając go do stanu pierwotnego.
-
W przypadku braku możliwości odbioru, sporządzany jest protokół z wykazem usterek. Ponowny odbiór dokonywany jest po usunięciu stwierdzonych uchybień.
-
Do pobrania:
Zgłoszenie do końcowego odbioru przyłącza;
Protokół końcowego odbioru techn. przyłącza wodociągowego;
Protokół końcowego odbioru twchn. przyłącza kanalizacyjnego
Protokół odbioru robót częściowych
6. PODPISANIE UMOWY O DOSTARCZANIE WODY I ODBIÓR ŚCIEKÓW SANITARNYCH
Po odbiorze końcowym Inwestor składa wniosek do KPWiK o zawarcie umowy oraz ustala w siedzibie Spółki termin montażu wodomierza głównego. Wodomierz montuje na własny koszt GZK. Umowa zawierana jest z osobą, której nieruchomość przyłączona jest do sieci.
Do pobrania:
Wniosek o zawarcie umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków
GZK uruchamia przyłącze i rozpoczyna dostawę wody i/lub odprowadzanie ścieków bez zbędnej zwłoki, lecz nie później niż w terminie 7 dni od podpisania umowy i zamontowania wodomierza głównego. W przypadku zmiany stanu prawnego nieruchomości przyłączonej do sieci, skutkującej zmianą odbiorcy usług, GZK zawiera umowę z nowym odbiorcą usług z zachowaniem dotychczasowych warunków technicznych świadczenia usług, chyba że potrzeby nowego odbiorcy usług wymagają zmiany tych warunków.
7. EKSPLOATACJA PRZYŁĄCZY WODOCIĄGOWYCH I KANALIZACJI SANITARNEJ
Zgodnie z art.5 pkt.2 Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U.2019.1437 j.t.) „Jeżeli umowa o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków nie stanowi inaczej, odbiorca usług odpowiada za zapewnienie niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy wodociągowych lub instalacji i przyłączy kanalizacyjnych z urządzeniem pomiarowym włącznie”.
Przypominamy
Zgodnie z Art. 28 Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U.2019.1437 j.t.):
1. Kto bez uprzedniego zawarcia umowy, o której mowa wart.6 ust.1, pobiera wodę z urządzeń wodociągowych, podlega karze grzywny do 5000zł.
2.Karze określonej w ust.1podlega także ten, kto:
1) uszkadza wodomierz główny, zrywa lub uszkadza plomby umieszczone na wodomierzach, urządzeniach pomiarowych lub zaworze odcinającym, a także wpływa na zmianę, zatrzymanie lub utratę właściwości lub funkcji metrologicznych wodomierza głównego lub urządzenia pomiarowego;
2) nie dopuszcza przedstawiciela przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego do wykonania czynności określonych w art.7, tj.:
Osoby reprezentujące przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, po okazaniu legitymacji służbowej i pisemnego upoważnienia, mają prawo wstępu na teren nieruchomości lub do obiektu budowlanego należących do osób, o których mowa wart.6 ust. 2 i 4–7, w celu:
1) zainstalowania lub demontażu wodomierza głównego;
2) przeprowadzenia kontroli urządzenia pomiarowego, wodomierza głównego lub wodomierzy zainstalowanych przy punktach czerpalnych i dokonania odczytu ich wskazań oraz dokonania badań i pomiarów;
3) przeprowadzenia przeglądów i napraw urządzeń posiadanych przez to przedsiębiorstwo;
4) sprawdzenia ilości i jakości ścieków wprowadzanych do sieci;
5) odcięcia przyłącza wodociągowego lub przyłącza kanalizacyjnego lub założenia plomb na zamkniętych zaworach odcinających dostarczanie wody do lokalu;
6) usunięcia awarii przyłącza wodociągowego lub przyłącza kanalizacyjnego, jeżeli umowa, o której mowa w art.6 ust.1, tak stanowi.
4. Kto bez uprzedniego zawarcia umowy, o której mowa wart.6 ust.1, wprowadza ścieki do urządzeń kanalizacyjnych,podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny do 10000zł.
4a. Karze o kreślonej w ust.4 podlega także ten, kto nie stosuje się do zakazów, o których mowa w art. 9 ust.1 i 2.
5. W razie skazania za wykroczenie lub przestępstwo, o których mowa w ust.1 i 4, sąd może orzec nawiązkę na rzecz przedsiębiorstwa wodociągowo–kanalizacyjnego, w wysokości 1000zł za każdy miesiąc, w którym nastąpiło bezumowne pobieranie wody z urządzeń wodociągów