W związku ze zgłaszanymi przez odbiorców usług wątpliwościami dotyczącymi wprowadzenia przez spółkę opłaty abonamentowej do taryfy stanowiącej podstawę rozliczeń należności za dostarczoną wodę i przyjęte do oczyszczenia ścieki, Gminny Zakład Komunalny Sp. z o.o. informuje:
1. Podstawę prawną wprowadzenia nowego taryfikatora cen i stawek opłat, a także prowadzenia rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków stanowią przepisy:
a. ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków wraz z późniejszymi zmianami (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r. Nr 2028) – dalej zwana „Ustawą”,
b. rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 27 lutego 2018 roku w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryfy oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (Dz.U.z 2021r, poz.520), zwanego dalej „Rozporządzeniem”,
c. rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 roku w sprawie określania przeciętnych norm zużycia wody (Dz. U. z 2002 r. Nr 8 poz. 70) zwanego dalej „Rozporządzeniem ryczałtowym”.
2. Taryfy w gminie Zaklików zostały zatwierdzone przez organ regulacyjny tj. Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, zgodnie z art.24c ust.2 Ustawy i weszły w życie z dniem 1 września 2022r.
3. Obowiązująca taryfa wieloczłonowa składa się z następujących elementów:
a) ceny za 1m3 dostarczonej wody i odprowadzonych ścieków,
b) opłaty abonamentowej (w tym również w zakresie urządzeń ppoż.).
5. Do cen i opłat netto w taryfie doliczany jest podatek VAT w obowiązującej wysokości.
Co to jest opłata abonamentowa?
Zasady ustalania cen i stawek opłat za wodę i ścieki oraz rozliczeń za usługi dostarczania wody i przyjmowania ścieków do oczyszczenia uregulowane są w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 27 lutego 2018 r. w sprawie określenia taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryfy oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.
Stawka opłaty abonamentowej jest to stała, niezależna od zużycia wody/dostawy ścieków wielkość wyrażona w zł na odbiorcę usług, za jednomiesięczny okres rozliczeniowy, którą odbiorca usług jest obowiązany zapłacić przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu.
Opłata abonamentowa, którą odbiorca usług jest obowiązany zapłacić przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu, obejmuje pokrycie kosztów poniesionych przez Spółkę w związku z:
utrzymaniem w gotowości do świadczenia usług urządzeń wodociągowych lub kanalizacyjnych (są to koszty eksploatacji i utrzymania urządzeń, stanowiące zgodnie z treścią rozporządzenia taryfowego nie więcej, niż 15 % całości tych kosztów,
dokonaniem usługi odczytu wodomierza i/lub urządzenia pomiarowego
dokonywaniem rozliczenia należności za ilość dostarczonej wody i/lub ilość odprowadzonych ścieków.
Stawkę opłaty abonamentowej na odbiorcę usług ustala się w rozliczeniach w oparciu o wskazania wodomierza głównego.
Zgodnie ze wskazanym wyżej rozporządzeniem, włączenie do stawki opłaty abonamentowej kosztów utrzymania w gotowości urządzeń wodociągowych lub kanalizacyjnych pomniejsza odpowiednio o tę część koszty eksploatacji i utrzymania tych urządzeń przy kalkulowaniu cen jednostkowych za 1m3 dostarczonej wody i 1m3 przyjętych do oczyszczenia ścieków.
Oznacza to, iż opłata abonamentowa nie jest dodatkowym obciążeniem nakładanym na odbiorcę wody i odbiorcę kanalizacji, a jej elementy składowe zostały wyłączone z kalkulacji ceny jednostkowej na dostawę 1,0 m3 wodyi odprowadzonych 1,0 m3 ścieków.
W przypadku braku opłaty abonamentowej cena 1,0 m3 wody byłaby wyższa o te elementy, które uwzględnione zostały przy ustalaniu wysokości tej opłaty.
Fakt posiadania czynnego przyłącza wodociągowego i/lub przyłącza kanalizacyjnego obliguje odbiorcę do regulowania opłaty abonamentowej z tytułu gotowości do świadczenia usług w zakresie dostarczania wody i/lub odbioru ścieków. Jej wielkość jest stała, niezależna od ilości zużytej wody czy odebranych ścieków. Jeżeli ktoś nie zużyje nawet jednego litra wody, ale posiada przyłącze do sieci wodociągowej, jest „gotowy” do pobrania wody, a „Wodociągi” do jej dostarczenia.